223
1217906

MATTA, semiantik Täbris, ca 359-364 x 259 cm

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 090 - 1 360 EUR
1 160 - 1 450 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Rödmelerad botten med polykrom liten medaljong, stora palmett-, arabesk- och blomslingor. Blå huvudbård med polykrom blom- och palmettranka.

Abrasher. Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar, lagningar, smärre malskador. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1004. Ask med lock, tre stycken, zitan. Qingdynastin, omkring 1900.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK