Rödmelerad botten med polykrom liten medaljong, stora palmett-, arabesk- och blomslingor. Blå huvudbård med polykrom blom- och palmettranka.
Abrasher. Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar, lagningar, smärre malskador. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.