bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal, skiva av granit.
Betsad furu, skiva av polerad granit. Längd 71,5 cm, bredd 45 cm, höjd 56 cm.
Smärre slitage. Skivan möjligen senare.
Bordet köptes till våning på Norr Mälarstrand i Stockholm och gick sedan i arv efter kvinnan i familjen född 1898. I bouppteckning daterad 1956 beskrevs bordet som "blombord med stenskiva" och togs upp till ett värde om 30:-.