Benvit botten med stora polykroma palmetter, blommor och blad. Bred mörkblå huvudbård med stor blom- och palmettranka samt inskription i palmetterna vid alla fyra hörn. Yttre sekundärbårde med signatur: Keshan Ghotbi Jazdanpor.
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar var av några sköra, malskador, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck.