"Frida Kahlo", 1948
Signerad Gisèle Freund och copyrightstämplad a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 18,7 x 17 cm. Bladstorlek 24 x 19 cm.
Direkt från fotografen av nuvarande ägare.
Gérard de Cortanze, "Frida Kahlo. The Giséle Freund Photographs", 2015, avbildad på omslagets baksida.