"Giacometti", 1964
Signerad Gisèle Freund och copyrightstämplad a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 27 x 26,5 cm. Bladstorlek 30,5 x 30 cm.
Direkt från fotografen av nuvarande ägare.
Hans Joachim Neyer, “Gisele Freund”, 1988, avbildad sid 32.
Gisèle Freund, "Mémoires de l’Oeil", 1977, avbildad sid 180.
Gisèle Freund, "Itinéraires", 1991, avbildad sid 110.