matta, "Kattegatt", rölakan, ca 311,5-313,5 x 245-248 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1945.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Senare orientalisk fläta och fransar.
Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, plansch sid 83.