matta, rölakan, ca 240,5-241,5 x 158-160 cm, signerad JLH IMV
(Jönköpings Läns Hemslöjd). Omkring 1960. Benvitmelerad botten med ljusa polykroma mönster av rutor och fält. Tillverkad med endast en frans på varje kortsida.
Obetydligt slitage, smärre fläckar.