gallerimatta, "Ostia orange", rölakan, ca 306-307 x 99-100 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1972. Tillverkad utan fransar. (Ovanlig i denna färgskala).
Något slitage och smutsig, fläckar.
Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 74-75.