18K guld med rörliga turmaliner, bredd 20 - 70 mm, längd ca 43.5 cm, vikt 332 g. Signerad BW och med finska stämplar, tillverkat 1966. Etui från Kruunu-Koru och ett brev från Björn Weckström medföljer.
Röhsska museet Göteborg 1967.
×
Logga in
Kunde inte logga in