433
1344004

Kurt Østervig

(Danmark, 1912-1986)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
909 - 1 090 EUR
951 - 1 140 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Kurt Østervig
(Danmark, 1912-1986)

soffa, "modell 14", Ryesberg Møbler, Danmark 1960-tal.

Svart skinn, ben av teak, sits med lösa plymåer. Längd ca 220 cm, höjd ca 80 cm.

Blekt, slitage.

Tidskriften Mobilia, Danmark, 1962 No. 82.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?