Mörkblå botten med polykromt spaljémönster med rosor och andra blommor samt grenverk. Bred benvit huvudbård med blommande träd samt blom- och palmettranka.
Ställvis något slitage, smutsig, smärre fläckar. Lång- och kortsidorna med trampveck och några skador.