Kaffekopp med fat, porslin. Wien, 1700-tal. I läderklätt originaletui.
Målad polykrom och förgylld dekor av förgätmigej samt gul fond. Märkt 'Souvenir fragile' resp 'd'une amitie durable'. Koppens höjd 5,8 cm. Fatets diameter 13,2 cm.
Slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in