311
1390764

Pokaler, glas, ett par. Troligen Kungsholms glasbruk, 1700-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
454 - 545 EUR
483 - 580 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Konande cuppa med kasad och graverad dekor med Adolf Fredriks krönta monogram och lagerkvistar, frånsidan med strålande sol. Profilerat ben på omvikt fot. Foten graverad med korslagda palm- och lagerkvistar. Höjd 17-17,5 cm.

Tecken på glassjuka.

Kungsholms glasbruk (1686-1815) var det ledande glasbruket i Stockholm under 1700-talet och även det första, grundat redan 1676.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

992. Gudomar, två stycken, samt bälteshakar, två stycken och en vas, brons. Mingdynastin samt äldre.
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
4 000 SEK