matta "Rubirosa Brun", Gobelängteknik, ca 288 x 203 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1958
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar.
Lars Wetterling Collection.