Röd botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett-, blad och blomslingor. Mörkblå huvudbård med stor palmett- och blomranka, vaser samt kartuscher med arabeskmönster.
Något slitage, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck, en kortsida med obetydliga lagningar och malskador.