matta, "Spättan, gul", gobelängteknik, ca 269 x 146 cm, signerad AB MMF BN.
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.) Komponerad 1943.
Obetydligt slitage. En långsida något vågig, senare fransar.
Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 66-67; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 143.