Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. Monterad som bordslampa.
Ovoid form med dekor i underglasyrblått centralt motiv av antikviteter mot en cracked ice grund beströdd med körsbärsblommor. Höjd urna 20 cm. Höjd med lampskärm och sockel 58 cm.
Slitage.
Proveniens
Property of a private Swedish Collection.
×
Logga in
Kunde inte logga in