Möjligen Luggude härad. Signerad KJD. Polykromt mönster av åttabladsstjärnor och romber. Bred viggmönstrad bård.
Något slitage, lagningar. Skadade kortsidor.
Prins Eugens Waldemarsudde: Lilli och Prinsen, 100 år av hemslöjd och textil konst, 2012-06-06 till 2012-09-16.