Omkring 1850-1880. Benvit botten med mörkblå stiliserad medaljong, terrakottafärgade hörnornament samt stiliserade växtslingor. Bred mörkblå huvudbård med blom-, arabesk- och palmettranka.
Hårdare jämnt slitage, smutsig. Långsidorna med skador och lagningar.
Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), Nyköping.