A. Granberg & Hugo Elmqvist, bordslampa, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
Patinerad brons, reliefdekor av fjärilar och växtornametik, glaskupa med gult marmorerat överfång, stämpelmärkt HE och signerad H.E.t. A.B.E. Gj.-metod. Stockholm, höjd 43,5 cm.
Möjligen senare glaskupa, ej funktionstestad.
×
Logga in
Kunde inte logga in