Important Winter Sale 653

Avhämtning

ARSENALSGATAN 2

Ingen utlämning erbjuds mellan 16-21 december.

VÄSTBERGA ALLÉ 3

Öppettider
Kundservice: 08-614 08 00, info@bukowskis.com

272 föremål
1002. Gallerimatta, antik Ningxia, nordvästra Kina, ca 763 x 72 cm.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1003. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1006. Buddha, förgylld kopparlegering, Nepal/Tibet, 1400-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1008. Speglar, två stycken, brons. Östra Handynastin, 100-200 e.Kr.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1009. Altarvaser, ett par, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1010. Figurin, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1011. Vikskärm, fyra delar. Qingdynastin.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1012. Bänk/low table, hongmu. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1013. Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1014. Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1015. Bord, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1016. Ställ, fem stycken, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1017. Bordskärm, hardwood och dreamstone. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1019. Teschatull, lack och tenn. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1021. Syrsa, sten. Arkaiserande.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1022. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1023. Fohundar, två stycken, sten, Kina.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1024. Hänge, jade, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1025. Figurin, soapstone. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1026. Snusflaskor, sex stycken. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1029. Kopp, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1030. Kruka, keramik. Norra Songdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1031. Fat, porslin. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1034. Fohund, keramik. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1035. Vaser, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1035A. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1036. Vas, porslin. Transitionstil, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1037. Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1038. Vas, porslin. Transition/Kangxi, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1040. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1042. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1043. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1044. Stekfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1045. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1046. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1048. Guanyin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1050. Guanyin, blanc de chine. Qing dynasty.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1053. Vase, ge-glasyr. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1054. Meipingvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1055. Stemcup, porslin. Qingdynastin, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1056. Stemcup, porslin. Qingdynastin, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1057. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1059. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1060. Vas/lampa, porslin. Qingdynastin med Qianlongs  märke.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1061. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1062. Kruka, porslin. Qingdynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1063. Cadogankanna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1064. Tedosor, sex delar. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1065. Vinkylare, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1066. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1067. Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1068. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1071. Kopp med fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1072. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1073. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1075. Bålskål, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1076. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1077. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1078. Fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1079. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1083. Mugg, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1086. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1089. Fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1090. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1091. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1093. Bodhisattva, porslin. Qingdynastin med Yongzhengs märke.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1094. Kruka/Zhadou, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1097. Praktvas, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke och tid.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1098. Miniatyrer, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1018. Målning, efter Ai Qimeng, akvarell och tusch på papper. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
Aktuellt bud:
19 000 SEK