karmstol, "Stockholm 30", ed. 9/50, Källemo, Värnamo efter 2009.
Vitmålat stålstativ, sits och rygg i mahogny med skinnklädsel, brickmärkt: Karmstol Stockholm 30 av Gunnar Asplund Upplaga 50 ex. numrerade från 1/50 - 50/50 Producerad av Källemo i samarbete med Asplundstiftelsen 2009 samt numrerad 9/50. Höjd 78,5 cm, sitthöjd 45 cm.
Smärre slitage och fläckar.
Modellen formgiven till Stockholmsutställningen 1930 där den visades i Svenska Slöjdföreningens monter. I samråd med Asplundstiftelsen lät Källemo tillverka karmstolen i en limiterad upplaga från 2009.