39
1548256

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
875 - 1 310 EUR
922 - 1 380 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

karmstol, "Stockholm 30", ed. 9/50, Källemo, Värnamo efter 2009.

Vitmålat stålstativ, sits och rygg i mahogny med skinnklädsel, brickmärkt: Karmstol Stockholm 30 av Gunnar Asplund Upplaga 50 ex. numrerade från 1/50 - 50/50 Producerad av Källemo i samarbete med Asplundstiftelsen 2009 samt numrerad 9/50. Höjd 78,5 cm, sitthöjd 45 cm.

Smärre slitage och fläckar.

Modellen formgiven till Stockholmsutställningen 1930 där den visades i Svenska Slöjdföreningens monter. I samråd med Asplundstiftelsen lät Källemo tillverka karmstolen i en limiterad upplaga från 2009.