Kan inte nå servern
426
1544532

Carl Johan De Geer

(Sverige, Född 1938)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

För konditionsrapport kontakta specialist
Marcus Kinge
Stockholm
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Carl Johan De Geer
(Sverige, Född 1938)

"USA-mördare"

Färgserigrafi. Från den sällsynta ursprungliga upplagan 1967. Signerad i blyerts och daterad. 51,5 x 44 cm.

Proveniens

Fotografen Sven Eric Delér. Gåva av konstnären Carl Johan De Geer vid besök och fotosession på Galleri Karlsson i Stockholm 1967, dagen före vernissagen.
Därefter arv i familjen.
Bukowski Auktioner, 2020.
Privatsamling.

Övrig information

'USA mördare' är titeln på en av de tre vapenvägraraffischer, färgserigrafier som Carl Johan De Geer ställde ut på Galleri Karlsson våren 1967, vilka beslagtogs av polisen. Beslaget av de tre utställda verken gjorde polisen med hjälp av en låssmed dagen efter vernissagen. Enligt uppgift, medan konstnären, galleristen och deras vänner spelade fotboll på Gärdet. Ett par dagar senare beslagtogs också resterande del av upplagorna.
Konstnären dömdes till totalt 75 dagsböter; för skymfande av utländsk rikssymbol (gällande den här serigrafin), samt för skymfande av svensk rikssymbol och för uppvigling (gällande de båda andra).
De beslagtagna verken ansågs förverkade och destruerades. Vilket gör att de få bevarade bladen måste anses som rara.

Konstnär

Carl Johan De Geer, svensk målare, formgivare, fotograf och författare. Utbildad 1959-62 på Konstfack. Han är en av de främsta representanterna för 60-talets gränsöverskridande konstnärer. Med tidningen ”Puss” som plattform drev han och andra med samhället och dess företrädare i en förargelseväckande satirisk stil. I sina utställningar, som ofta är hela scenografier arbetar han med alla konstformer, han har formgivit textila mönster, gjort målningar med kitsch och minnesbilder, filmer samt skrivit romaner i ett gränsland mellan modernism och pop-kultur.

Läs mer