47
1532783

Gert Nyström

(Sverige, 1913-2000)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 750 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Gert Nyström
(Sverige, 1913-2000)

ljuskronor, ett par, "Festival", Fagerhult, 1960-70-tal.

Stomme i vitmetall, metallram med formpressade cylindrar i klarglas. Diameter 60 cm, total höjd ca 145 cm.

Slitage, ställvis smärre nagg. Ej funktionstestade.

Proveniens

Svenska Frimurare orden, Stockholm.