52
1551651

Carl Johan De Geer

(Sverige, Född 1938)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Carl Johan De Geer
(Sverige, Född 1938)

matta, "Monster Subtil", handtuftad, ca 297 x 199 cm, signerad o numrerad 1/25

I nyzeeländskt ull. Ursprungsmönstret komponerades av Carl Johan De Geer 1986.
Carl Johan De Geer, den visionära konstnären och författaren, greppade sin dotters plastleksaker i ett sprudlande ögonblick av inspiration. Med en blandning av skaparglädje och en dos excentricitet, började han arrangera och kombinera dessa små figurer för att rita en värld av surrealistiska mönster.

Leksakerna, med sina färggranna ytor och lockande former, blev byggstenar för Carl Johan De Geers konstnärliga skapelse. Han skapade en levande dans mellan de olika plastvarelserna och förlöstes av deras inneboende lekfullhet. Med varje rörelse och varje arrangerad position, växte ett nytt monster fram - ett monster som var en hyllning till det absurda och det groteska.

Formgivare

Carl Johan De Geer, svensk målare, formgivare, fotograf och författare. Utbildad 1959-62 på Konstfack. Han är en av de främsta representanterna för 60-talets gränsöverskridande konstnärer. Med tidningen ”Puss” som plattform drev han och andra med samhället och dess företrädare i en förargelseväckande satirisk stil. I sina utställningar, som ofta är hela scenografier arbetar han med alla konstformer, han har formgivit textila mönster, gjort målningar med kitsch och minnesbilder, filmer samt skrivit romaner i ett gränsland mellan modernism och pop-kultur.