90
1548258

Bjørn Nørgaard

(Danmark, Född 1947)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Bjørn Nørgaard
(Danmark, Född 1947)

"Stolskulptur", ed. 1/19, Källemo, Värnamo efter 1995.

Stavlimmad sits i olika träslag; alm, ask, mahogny, bok, ek och al, rygg i svetsad stålplåt, signerad BN 1/19 K. Höjd 129 cm, höjd 49 cm.

Smärre slitage.

Enligt uppgift endast 6 eller 7 exemplar tillverkade.