vägglampor, ett par, överfångsglas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, 1900-talets början.
Stomme av patinerad brons och vitmetall, glasskärmar med etsad dekor av blommande kvistar i brunt och blått mot gul matterad fond, signerade Gallé, höjd 28 cm, bredd 19,5 cm djup ca 8 cm.
Elektrisk funktion ej garanterad.
Ingemar Dahlberg Collection, Bukowskis Modern Art + Design auktion 640, våren 2022, katalognr 45.