collier, silver, Göteborg 1967.
Signerad KIJ. Längd ca 65 cm, mått 9 x 5 mm, vikt ca 120 g.
Bruksslitage.
Karl Ingemar Johansson (1927-1997), även han del av den så kallade Göteborgsskolan, lämnade 1969 bröderna Högbergs silversmedja och startade med sin hustru Cecilia Johansson en egen verkstad och butik i Göteborg. Johanssons smycken är tydligt inspirerade av Sven-Erik Högbergs stil och estetik.