Modern Art & Design 656

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
245Gryta, koppar, möjligen tillverkad av Verkstads AB Kjäll & Co för Stockholmsutställningen 1930.Möjligen tillverkad av Verkstads AB Kjäll & Co Stockholm/ possibly made by Verkstads AB Kjäll & Co.
561Isaac Grünewald, Utsikt över Kornhamnstorg och från balkongen på Katarinavägen.Motivet är en Utsikt över Kornhamnstorg och från balkongen på Katarinavägen.
670Henri Sert, "Fjättrad igelkott".Olja på duk
716Otto G Carlsund, "Tonens vibration".Utställd på Galerie Denise René 1953.
732Richard Mortensen, "Hommage aux imponderables I".Korrekt titel är "Hommage aux imponderables I"
739Henry Moore, "Maquette for Reclining Figure: Pointed Head".Proveniens: Inköpt av nuvarande ägare på Galleri Fabian Carlsson, London 1987/88.

Utdragna föremål

Nr.
204
336
579
686
758
906
950

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.