Av de drygt 1200 objekten som läggs ut på kommande dryckesauktion står champagne för mer än 300 utrop och regionen befäster sin position som den största. Kategorin domineras av prestige och årgångschampagner från välrenommerade år som 1996, 2002 och 2006. Alla tre är i fin drickfas just nu. Den andra stora kategorin är Bordeaux som tillsammans med champagne står för nästan hälften av utropen på auktionen. Här ser vi alltmer hela obrutna lådor av 2000-talets omtalade årgångar 2005, 2009 och 2010. Dessa ska ännu lagras för framtida njutfulla upplevelser. På destillatsidan syns bland annat fin cognac, en intressant mix av single malt och blended whisky i sällsynta tappningar.
Patrik Nordström
Patrik har en bakgrund som whiskyentusiast, på tidiga 1990-talet medgrundare till nu nedlagda Stockholm Single Malt Society. Han har 20 års erfarenhet från Systembolaget där han bland annat varit dryckesutbildare sedan början på 2000-talet. Patrik är också arkeolog och arkeologihistoriker med ett antal publikationer bakom sig.
×
Logga in
Kunde inte logga in