Med dessa försäljningarna kommer mycket nostalgi och minnen upp för dem, tex de båda verken av Johannes Olsson är inköpta direkt hos konstnären i hans ateljé på Sturegatan i Stockholm ("från hans bästa period"). Samlingen av Stålhane är inköpt direkt i Stålhanes ateljé på 1960- och 70-talet. Mattorna utgör en liten del i en mycket stor mattsamling, som innefattar ett 100-tal mattor, där de nu beslutat sig för att koncentrera sig på antika figurala mattor från främst Keshan- och Kirman-distrikten i gamla Persien.
Konstverken i temaauktionen speglar parets ständiga intresse av att omge sig med intressant konst, duktiga konstnärer men också en spegling av den omfattande, variationsrika och internationella konstsamling som familjen fortfarande harkvar.
Anledningen till att försäljningen nu görs är att koncentrera och specialisera samlingarna samt skapa fysiskt utrymme för omdisponeringar och fortsatta förvärv, av en yngre generation.