CIGARETTETUI, 84 silver guld. Johan Allenius St Petersburg 1896-1908. Vikt 181 g.
Invändigt förgyllt. På framsidan fastnitade monogram i guld och silver. Infattad pärla, safir och demantoid granat. Lås med infattad safir. På baksidan graverat monogram med adelskrona. Mått 8 x 9,5 cm.
Slitage, liten spricka vid låset.
×
Logga in
Kunde inte logga in