Utdelad som pris i militär skyttetävling. På urtavlan Kejsar Alexander III:s porträtt. Klockked med nyckel och litet miniatytgevär. Runt kanten texten, F A C Marque de Fabrique Locle Suisse. Ø 4,9 cm. Vikt 88 g.
Slitage, emaljskador. Ej funktionstestad.