77
361519

Ernst Wendelin

(Finland, 1826-1877)
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
22 700 - 28 300 SEK
2 090 - 2 610 USD
Klubbat pris
1 000 EUR
Ernst Wendelin
(Finland, 1826-1877)

STUGFOLK.

Sign. Olja på duk 40x70 cm.

Konstnärens far, Simon Wendelin var på 1800-talet ett av sin tids mest bemärkta affärsmän i Kristinestad.