Silver och syrénfärgad emalj. Fabergé, verkstadsmästare Henrik Wigström. St.Petersburg 1900-talets början. Tredelat etui med utrymme för cigaretter i mitten. Sidorna med utrymme för tändstickor och cigarettholk. Insidan förgylld. Längd 9 cm. Inventarienummer 24749. Emaljen med liten skada.