Svarvat ramverk, armlän dekoreras av skulpterade kvinnohuvud. Faststoppad rygg och sits. Bredd 61 cm, sitthöjd 48 cm, tot. höjd 84 cm.
Slitage, skador på trädelarna, senare kompletteringar.
Stolen har tillhört biskopen i Borgå Paul Krogius (1724–1792).