Rafael Wardi, Komposition.
Sign. Oljepastell och olja på papper 41,5x29,5 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Konstnärens dödsbo.
Utförd 2020.
Rafael Wardi, finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Finlands konstakademis skola, Fria konstskolan samt på resor till Frankrike och Italien. Wardi är främst känd för sitt abstrakta måleri men har 'ven skapat ett mer fritt, koloristiskt figurmåleri där traditionellt uttryck samsas med modernistiskt. Wardis palett är expressiv, varm och intensiv.