Sigill, två stycken, nefrit. Kina, omkring 1900.

En rektangulär krönt av en trebenad padda, på sidorna kalligrafi. Höjd 7,5 cm. En rund krönt av ett liggande buddhistiskt lejon, diameter 5 cm. Höjd 6 cm.

Slitage, naturliga inneslutningar och schatteringar i stenen. Små nagg.

Utropspris
2 000 SEK