Kragar, två stycken, broderier, två stycken, siden, Kina, 1900-tal.

Krage i rött siden med broderade hägrar, vitt bomullsfoder, längd 50 cm.
Krage, tvådelad, broderad i rosa, lila, grönt och guld plus paljetterblommor på svart botten, längd 64 cm.
Broderi med fem svarta fladdermöss, lyckobringande tecken samt klocka mot blå sidenbakgrund, 45 x 55 cm.
Broderi med figurer och lyckobringande symboler på vitt siden, monterat på gult papper, totalmått 48 x 28 cm.

Slitage. Fläckar. Svart krage ej fållad.

Utropspris
2 500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

881. Hilma af Klint, Landskap med svanar och blommor.
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Budhistorik
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
Aktuellt bud:
85 000 SEK