Ring, ca 17K guld, silver och gammalslipade vita topaser med porträtt av dam, 1700-tal.

Framsidan med portätt av dam, samt baksidan med erotiskt motiv. Gouache under bergskristall.
Infattningen mäter ca 22 x 20 mm.
Storlek 17,5/55
Total vikt 5,9 g.
Med orginal ask.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Johan Grunnérus (1715-1787), därefter i arv till nuvarande ägare.

Klubbat pris
1 850
20 702
1 955
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Budhistorik (20 bud)
9
29 maj 19:24
1 850 EUR
29 maj 19:24
1 800 EUR
9
29 maj 19:19
1 750 EUR
29 maj 19:19
1 700 EUR
9
29 maj 19:12
1 550 EUR
11
29 maj 19:12
1 500 EUR
9
29 maj 17:58
1 170 EUR
10
29 maj 17:58
1 120 EUR
9
29 maj 17:58
960 EUR
10
29 maj 17:58
940 EUR
9
29 maj 16:24
920 EUR
8
29 maj 16:24
900 EUR
8
29 maj 9:37
820 EUR
29 maj 9:10
800 EUR
26 maj 17:05
400 EUR
24 maj 20:01
370 EUR
23 maj 17:49
350 EUR
19 maj 17:37
300 EUR
19 maj 8:50
160 EUR
18 maj 20:14
150 EUR

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Ylva Sinkkonen
Ylva Sinkkonen
+358 50 305 2227