En cylindrisk tekanna av Jakob Lemon, Stockholm 1814. Höjd 13 cm. En balusterformad senapskanna av Johan Conrad Kyhdorff, Sigtuna 1796. Höjd 13 cm. Ett apoteksmått av Mattias Rundqvist, Karlskrona 1811, enligt märkning ur Karlskrona örlogsbas inventarier. Höjd 10 cm. En jumfru av Sven Roos, Göteborg 1769. Höjd 9,5 cm.
Slitage. Märken. Bucklor.
Per Parén Collection