121
1070197

Pavel Ovchinnikov, troligen, bägare, silver och niello, Moskva 1868.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
363 - 545 EUR
386 - 580 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld, klockformad, dekor i niello av stadsvyer i kartuscher samt växtdekor. Undertill märkt F.S. 640, senare svensk kontrollstämpel. Höjd 10 cm, vikt 145 gram

Slitage, obetydliga bucklor.

Proveniens

Falk Simons samling: F.S. 640
Rolf Schmitz Collection

Gustaf Munthe, Falk Simons silversamling, Stockholm 1938, katalognr 709 (F.S. 640) sid 283

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

597. Gaudy ring platina med en fasettslipad turmalin.
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK