350
1061194

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
18 200 - 22 700 EUR
19 300 - 24 200 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

"Spanskt landskap"

Olja på uppfodrad duk 18 x 24 cm.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm; fröken Tyra Lindens samling, Stockholm; privat samling; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 565, "Höstens Klassiska", 6-9 december 2011, kat nr 97; Åmells konsthandel, Stockholm; Rolf Schmitz Collection.

Nationalmuseum, Stockholm, "John Gustaf Agelii. Med konstnärsnamnet Ivan Aguéli", maj-juni 1939, kat nr 171; Konstnärshuset, Stockholm, "Ivan Aguéli 1869-1917. Utställning anordnad till 30-årsminnet av konstnärens bortgång", 29 november - 21 december 1947, kat nr 136; Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Byström-Aguéli", 17 maj - 26 augusti 1984.

Axel Gauffin, "Ivan Aguéli. Människan-mystikern-målaren. Del II", SAK, 1941, upptagen i katalogen sid 318 under nr 213.

Numrerad 14 i nedre högra hörnet.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

719. Owe Zerge, Jens Burchard.
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
19 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK