Fanerat med alm, valnöt och alrot. rak form med uppsvängt krön. Överdel med dörrpar, interiört hyll- och lådinredning.
Nederdel med fyra lådor. Draghandtag av mässing. Svängda ben. Längd 122, bredd 53, höjd 222 cm. Nycklar medföljer.
Torksprickor, skador vid lås, fanérskador, dörrlisten framtill är lös. Senare beslag. Möjligen senare fötter.