292
163049

Louis Masreliez, tillskriven

(Frankrike/Sverige, 1748-1810)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
264 - 351 EUR
280 - 373 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Louis Masreliez, tillskriven

Förslag till väggdekorationer

2 st. Tusch och blyerts. Oval 32 x 17 cm respektive 30 x 7,5 cm.

Smärre fläckar, märken efter nålstick.

Proveniens

Tidigare i kapten J E Hagdahls samlingar, Stockholm

Formgivare

Louis Masreliez var en svensk bildkonstnär född i Paris verksam i Stockholm. Masreliez studerade vid Konstakademien i Stockholm, där han senare blev professor, och på resor till Paris och Rom. Han är främst ihågkommen för sina inredningsdekorationer på Haga, Drottningholms och Stockholms slott i en pompejansk stil. Masreliez hade besökt utgrävningarna i Pompeji och Herculaneum och inspirerats av den romerska antika konsten. Masreliez har utfört målningar med antika och allegoriska motiv.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

332. Hans Bergström, taklampa, modell "154/6", ateljé Lyktan, Åhus 1950-tal.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
Aktuellt bud:
44 000 SEK