397
163469

VÄGGPENDYL av Hans Wessman (urmakare i Stockholm 1787-1805)

Utropspris
6 000 SEK
527 EUR
560 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Förgyllt och bronserat fodral. Skuren dekor av girlanger, bandfläta och pärlstav med avslutande kotte. Krönt av urna. Vitmålad urtavla märkt "Hans Wessman Stockholm". Höjd 92, bredd 44 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Senare urverk. Dekorkompletteringar och -skador.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

25. Gio Ponti, vas, glas, "A Canne" Venini, Murano Italien, 1950-1960-tal, modell nr 3702.
Utropspris
6 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
Fair warning
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
Aktuellt bud:
20 000 SEK