Förgyllt och bronserat fodral. Skuren dekor av girlanger, bandfläta och pärlstav med avslutande kotte. Krönt av urna. Vitmålad urtavla märkt "Hans Wessman Stockholm". Höjd 92, bredd 44 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Senare urverk. Dekorkompletteringar och -skador.