"Gosse lekande med svan"
Monogramsignerad TL och otydligt daterad 192?. Fontänskulptur, grönpatinerad brons. Höjd 117 cm.
Carl-Henrik Henriksson och Mattias Henriksson, "Alla dessa promenader i Stockholmstrakten", 2001, jfr ytterligare ett exemplar av motivet i vattenfontänen vid Rosendalsterassen, Djurgården, Stockholm, omnämnt samt avbildat sid 141.