KAFFESERVISDELAR, 24 st, flintgods, Rörstand och Gustavsberg, 1800-tal.
Dekor av folkdräktsklädda figurer i landskap bla efter CG Forsells planchverk. Bestående av 9 koppar med fat, 12 assietter(diam 17cm), sockerskål, gräddkanna samt kaffekanna (höjd 24 cm.
Krackelyrer och missfärgningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in