Oval, nedåt avsmalnande. Graverad stiliserad dekor av nakna kvinnor med slöjor och växter. Signerad Orrefors. Gate.147.1930. I botten graverat spegelmonogram. Höjd 11,5 cm, längd 37,5 cm.
Kantnagg.
H. Ricke, U. Gronert. Glas in Schweden 1915-60. München 1986, katalognummer 76, sid 84.
Formgiven 1920.