Svartfärgat Clemence-kalvskinn. Spänne och lås i silverfärgad metall märkt "HERMÈS-PARIS", reglerbart axelband. Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS MADE IN FRANCE", artisanstämplad "44S", inramat "M". 34 x 28 x 15 cm.
Obetydligt slitage.
Originalask och dustbag medföljer. Kopia på kvitto finns.